Jelentés és Nyelvhasználat
A Pragmatika Centrum és az SZTE Általános Nyelvészeti Tanszék folyóirata
ISSN 2064-9940
MTA Nyelvtudományi Intézet
Jelentés és Nyelvhasználat 3:169–190 (2016)
doi:10.14232/JENY.2016.1.8
Összefoglaló
A tanulmány a tagadószót tartalmazó magyar eldöntendő kérdő mondatok interpretációját vizsgálja. A kanonikus és nem kanonikus szerkezetű eldöntendő kérdő mondatok alapvető szintaktikai, szemantikai és pragmatikai tulajdonságainak áttekintése után amellett érvelünk, hogy a Ladd (1981) által az angolra javasolt megkülönböztetés az ún. „külső” és „belső” tagadás olvasatok között a magyarban is létezik, és jól kimutatható bizonyos morfoszintaktikai tesztek segítségével. Megmutatjuk, hogy az emelkedő-eső intonációjú kérdő mondatok mind a „külső”, mind a „belső” tagadás olvasattal rendelkeznek, de az -e partikulás kérdő mondatok csak az előbbivel. Felhívjuk a figyelmet a kétféle szerkezet közötti néhány további interpretációs kontrasztra is, és áttekintjük a jelenségek elméleti alapú magyarázatának lehetőségeit.
Kulcsszavak: eldöntendő kérdő mondat, külső tagadás, belső tagadás, elfogultság, -e
Abstract
The aim of the paper is the study of issues related to the interpretation of Hungarian negative polar interrogatives. After considering the basic syntactic, semantic and pragmatic properties of polar interrogatives with canonical and non-canonical structures, we argue that the distinction between „outside” and „inside” negation readings proposed by Ladd (1981) for English also exists in Hungarian and can be detected with the help of certain morphosyntactic tests. We show that polar interrogatives with a rise-fall intonation have both „outside” and „inside” negation readings, but interrogatives containing the particle -e only possess the former one. We call attention to certain further interpretational contrasts between the two types of structure and review some ways of giving the data a theoretically based explanation.
Keywords: polar interrogative, outside negation, inside negation, bias
Gyuris Beáta az MTA Nyelvtudományi Intézet tudományos főmunkatársa. Kutatási területe a formális szemantika és a pragmatika. Kutatásai az információs szerkezet, a kvantorhatókör, a prozódia, a pragmatikai jelölők, valamint a mondatfajták és az általuk kifejezett beszédaktusok interakcióit vizsgálják. The Semantics of the Contrastive Topic in Hungarian címmel monográfiát jelentetett meg, szerzőtársakkal közösen pedig egyetemi tankönyvet Formális szemantika címmel.
Beáta Gyuris is a senior researcher at the Research Institute for Linguistics, Hungarian Academy of Sciences. She works on topics in formal semantics and pragmatics, such as information structure, quantifier scope, prosody, pragmatic markers and the relations between sentence types and the speech acts expressed by them. She published a monograph entitled The Semantics of the Contrastive Topic in Hungarian, and co-authored a textbook on formal semantics.
Elérhetősége/e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Ez a mű Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd! 4.0 Nemzetközi Licenc alatt van.
Gyuris Beáta 2016. A magyar nyelv tagadószós eldöntendő kérdő mondatainak jelentéséhez. Jelentés és Nyelvhasználat 3:169–190.
@article{gyuris_kerdes_2016, title = {A magyar nyelv tagadószós eldöntendő kérdő mondatainak jelentéséhez}, volume = {3}, copyright = {Copyright for all material published in JENY lies with the author.}, issn = {2064-9940}, url = {http://www.jeny.szte.hu/jeny-2016-GyurisB}, doi = {10.14232/JENY.2016.1.8}, abstract = {A tanulmány a tagadószót tartalmazó magyar eldöntendő kérdő mondatok interpretációját vizsgálja. A kanonikus és nem kanonikus szerkezetű eldöntendő kérdő mondatok alapvető szintaktikai, szemantikai és pragmatikai tulajdonságainak áttekintése után amellett érvelünk, hogy a Ladd (1981) által az angolra javasolt megkülönböztetés az ún. „külső” és „belső” tagadás olvasatok között a magyarban is létezik, és jól kimutatható bizonyos morfoszintaktikai tesztek segítségével. Megmutatjuk, hogy az emelkedő-eső intonációjú kérdő mondatok mind a „külső”, mind a „belső” tagadás olvasattal rendelkeznek, de az -e partikulás kérdő mondatok csak az előbbivel. Felhívjuk a figyelmet a kétféle szerkezet közötti néhány további interpretációs kontrasztra is, és áttekintjük a jelenségek elméleti alapú magyarázatának lehetőségeit.}, language = {hu}, journal = {Jelentés és Nyelvhasználat}, author = {Gyuris, Beáta}, month = dec, year = {2016}, pages = {169--190} }
A folyóirat megjelenését a Nemzeti Kulturális Alap támogatja. The journal is supported by the National Cultural Fund of Hungary. |