Jelentés és Nyelvhasználat
A Pragmatika Centrum és az SZTE Általános Nyelvészeti Tanszék folyóirata
ISSN 2064-9940
KRE Magyar Nyelvtudományi Tanszék
Université Sorbonne Paris Cité, INALCO
Jelentés és Nyelvhasználat 3:1-19 (2016)
doi:10.14232/JENY.2016.1.1
Összefoglaló
A tanulmány a funkcionális kognitív szemantika és a pragmatika mint szemléletmód együttes érvényesítésével a közös figyelmi jelenetben megvalósuló idézést mint egy meglevő és nyelvileg reprezentált esemény újrakonstruálását értelmezi. Az idézést ezáltal két esemény reprezentációját elvégző, összetett jelentésszerkezetnek tekinti, és az idézésnek az idéző tevékenység által irányított megalkotási módját, illetve az idéző résznek és az idézetnek egymás megteremtéséhez való kölcsönös hozzájárulási folyamatát, kölcsönös kidolgozottságát elemzi. Ebben az elméleti keretben az idéző adaptív tevékenységét az egyenes idézésben vizsgálja. Ezen elemzéssel azt kívánja bemutatni, hogy az egyenes idézési módban az idéző miként valósítja meg az eredeti diskurzus hozzáférhetővé tételét, és mindeközben miként befolyásolhatja a beágyazódó diskurzus megértését és értelmezését.
Kulcsszavak: újrakonstruálás, összetett jelentésszerkezet, egyenes idézés, idéző tevékenység, referenciapont-szerkezet
Abstract
The paper combines cognitive semantic analysis with the pragmatic perspective to argue for an interpretation of quoting as the re-construal of a linguistically represented event. Quotations are thus regarded as composite semantic structures effecting the representation of two events. The paper studies the construal of quotations as a function of the speaker’s quoting activity, and also investigates the contributions made by the quoting and quoted passages to each other’s emergence, via relations of mutual elaboration. More specifically, the study focuses on the adaptive activity of the quoting person as reflected in direct quotes. The aim of the study is to explore how the quoting person can use direct quotes to provide access to the original discourse, and at the same time how she can also influence the comprehension and interpretation of the embedded discourse.
Keywords: re-construal, composite semantic structure, direct quotation, quoting activity, reference point construction
Csontos Nóra a Károli Gáspár Református Egyetem Magyar Nyelvtudományi Tanszékének egyetemi adjunktusa, valamint az Université Sorbonne Paris Cité, INALCO vendégoktatója. Kutatási területei: a perspektivizáció (elsősorban az idézés) pragmatikai, kognitív szemantikai vizsgálata, történeti pragmatika, a filozófiai hermeneutika, a recepcióelmélet és a fenomenológia háttérfelvetéseinek bevonása a (történeti) pragmatikai/szemantikai vizsgálatokba.
Nóra Csontos works as assistant professor at the Department of Hungarian Linguistics of Károli Gáspár University of the Reformed Church (Budapest, Hungary), and also as guest lecturer at Université Sorbonne Paris Cité, INALCO. Her fields of research include the pragmatic and cognitive semantic study of perspectivization (with special regard to quoting); historical pragmatics; philosophical hermeneutics; and the grounding of (historical) pragmatic and semantic investigations by the background assumptions of reception theory and phenomenology.
Elérhetősége/e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Ez a mű Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd! 4.0 Nemzetközi Licenc alatt van.
Csontos Nóra 2016. Az idézés mint újrakonstruálás. Az idéző tevékenység az egyenes idézésben. Jelentés és Nyelvhasználat 3:1–19.
@article{csontos_idezes_2016, title = {Az idézés mint újrakonstruálás. {Az} idéző tevékenység az egyenes idézésben}, volume = {3}, copyright = {Copyright for all material published in JENY lies with the author.}, issn = {2064-9940}, url = {http://www.jeny.szte.hu/jeny-2016-csontosn}, abstract = {A tanulmány a funkcionális kognitív szemantika és a pragmatika mint szemléletmód együttes érvényesítésével a közös figyelmi jelenetben megvalósuló idézést mint egy meglevő és nyelvileg reprezentált esemény újrakonstruálását értelmezi. Az idézést ezáltal két esemény reprezentációját elvégző, összetett jelentésszerkezetnek tekinti, és az idézésnek az idéző tevékenység által irányított megalkotási módját, illetve az idéző résznek és az idézetnek egymás megteremtéséhez való kölcsönös hozzájárulási folyamatát, kölcsönös kidolgozottságát elemzi. Ebben az elméleti keretben az idéző adaptív tevékenységét az egyenes idézésben vizsgálja. Ezen elemzéssel azt kívánja bemutatni, hogy az egyenes idézési módban az idéző miként valósítja meg az eredeti diskurzus hozzáférhetővé tételét, és mindeközben miként befolyásolhatja a beágyazódó diskurzus megértését és értelmezését.}, language = {hu}, journal = {Jelentés és Nyelvhasználat}, author = {Csontos, Nóra}, month = mar, year = {2016}, pages = {1--19}, }
A folyóirat megjelenését a Nemzeti Kulturális Alap támogatja. The journal is supported by the National Cultural Fund of Hungary. |